Activitati in timpul Postului Craciunului

15 noiembrie 2017

Pentru perioada postului Craciunului, Parohia Ortodoxa "Sfintii Romani" Móstoles are programate urmatoarele activitati:

- Sf. Liturghie: zilnic, de luni pana vineri intre orele 7:00 si 8:00 dimineata, sambata si in sarbatori de la ora 9:00, iar duminica de la ora obisnuita, pe toata perioada postului.

- Taina Sf. Maslu: vineri, 17 noiembrie, ora 19:00

- Targ de carte duhovniceasca: in perioada 17 noiembrie - 10 decembrie

- Atelier de lucru manual cu copiii, cu teme de Craciun: in zilele de sambata 25 noiembrie, 2 si 16 decembrie, de la ora 18:00, vom face felicitari tridimensionale, vom picta braduti din ceara si vom face stelute din lana rosie, pentru brad. Cei care doresc sa participe la atelier, trebuie sa se inscrie in saptamana dinaintea fiecarei activitati, pentru a putea pregati materialele necesare in functie de numarul si varsta participantilor. Mai multe informatii puteti obtine la biserica.

- Colinde: Vom face repetitii de colinde in fiecare sambata de la ora 16:45, si in fiecare duminica la sfarsitul Sf. Liturghii. Sunt invitati sa participe toti iubitorii de colinde, indiferent de varsta.

Rugăciunea zilei

24 noiembrie 2017

Carticica de rugaciuni

Cărticica de rugăciuni

Dacă ai ajuns pe pagina aceasta și citești aceste rânduri atunci mergi mai departe și citește și rugăciunea ce urmează. Poate tu, sau vreunul dintre membrii familiei tale, ori dintre prieteni sau cunoscuți, ori vecini sau persoane pe care nu le cunoști dar despre care ai auzit că se găsesc în situații mai delicate, atunci dăruiește un minut din viața ta celor care au nevoie și roagă-te și pentru ei.

Iar dacă nu știi pe nimeni în situația cuprinsă în rugăciune, totuși, citește-o, că există undeva, în lumea aceasta, cineva care-ți va mulțumi.

Psalmul 50 (al lui David)

1. Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta
2. Si dupa multimea indurarilor Tale, sterge faradelegea mea.
3. Mai vartos ma spala de faradelegea mea si de pacatul meu ma curateste.
4. Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea.
5. Tie unuia am gresit si rau inaintea Ta am facut, asa incat drept esti Tu intru cuvintele Tale si biruitor cand vei judeca Tu.
6. Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea.
7. Ca iata adevarul ai iubit; cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale, mi-ai aratat mie.
8. Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati; spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi.
9. Auzului meu vei da bucurie si veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
10. Intoarce fata Ta de la pacatele mele si toate faradelegile mele sterge-le.
11. Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule si duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele.
12. Nu ma lepada de la fata Ta si Duhul Tau cel sfant nu-l lua de la mine.
13. Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste.
14. Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce.
15. Izbaveste-ma de varsarea de sange, Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta.
16. Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta.
17. Ca de ai fi voit jertfa, ti-as fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
18. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi.
19. Fa bine, Doamne, intru buna voirea Ta, Sionului, si sa se zideasca zidurile Ierusalimului.
20. Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tau vitei.